کدام بانک ها وام طلای بانکی می دهند

 • وام طلای بانکی وامی است که در بانک های دولتی مثل بانک ملی و بانک کارگشایی در ازای سپرده گزاری یا همان ترهین طلا به مشتریان اعطا می گردد. در این مطلب می خواهم برایتان بصورت کامل و شفاف توضیح دهم که بدانید برای دریافت وام طلا بانکی به کدام یک از بانک ها می توانید مراجعه کنید. پس اگر به دنبال گرفتن وام با ترهین طلا هستید بهتر است در شرایط امروز که طلا با سرعت به سمت صعود قیمت است این مطلب را تا انتها دنبال کنید تا راه های بهتری نیز به شما بدهیم.

  در ایران به علت تورم روز به روز از طلا به عنوان یک کالا جهت حفظ سرمایه استفاده می شود، درواقع ایرانیها طلا را می خرند تا سرمایه شان بی ارزش نشود و اگر روزی به پول نیاز داشتند طلا را می فروشند. با توجه به فرهنگ ما ایرانی ها، در نگهداری طلا، معمولا خانواده ها مقداری طلا برای روز مبادا در خانه دارند. که می توانند در موقع لزوم آن را بفروشند و روی زخمی بزنند. با توجه به اینکه، این روزها دریافت وام از بانک‌ها مراحل بسیار دشواری دارد  و به قوانینی خاص و چندین ضامن نیاز دارد، اگر نیازمند وامی سریع و فوری، و بدون هرگونه دردسر هستید وام طلا بهترین راهکار برای شما است. در این مقاله سعی داریم شما را با شرایط این نوع وام در بانک‌های مختلف آشنا کنیم.

  شرایط دریافت وام طلا از بانک ها

  بانک های زیادی در ایران روی طلا وام نمیدهند. برای دریافت وام با وثیقه طلا شما دو راه دارید. یکی مراجعه به بانک ها و دیگری دریافت وام طلا از شرکت های خصوصی. اگرچه دریافت وام با طلا از بانک ها امنیت بیشتری دارد ولی رقمی که بانک ها برای طلای شما پرداخت می کنند بسیار کم بوده و عملا دردی از کسب دو نخواهد کرد. در ادامه به معرفی بانک‌هایی که وام طلا اعطا می‌کنند، می‌پردازیم و شرایط دریافت وام از هر یک از آن‌ها را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

   

  کدام بانک تسهیلات وام طلا بانکی می دهند؟

  نها تعداد کمی از بانک ها در ازای طلای شما به شما وام می دهند. اگرچه بانک‌ها مبلغ زیادی را در ازای طلای شما پرداخت نمی‌کنند؛ ولی عدم نیاز وام به هرگونه ضامن، یکی از علت‌هایی است که مردم را ترغیب به گرفتن این نوع وام می‌کند. قبل از اینکه به بانک مراجعه کنید حتما از مقدار طلا و ارزش آن مطلع شوید. اما بانک‌های دارای این نوع وام عبارت‌اند از:

  ۱.    وام طلا بانک ملی

  بانک ملی این نوع تسهیلات را به دو صورت ارائه می‌کند: وام طلای قرض‌الحسنه و وام طلای جعاله. که در جدول زیر می توانید شرایط آن را ببینید:

  نوع واممبلغ وامزمان بازپرداختسود واممیزان طلای مورد نیاز برای ضمانت
  وام طلای قرض الحسنه۲ میلیون تومانیک سالهچهار درصدسی گرم
  وام طلای جعاله۲۰ میلیون تومانیک سالهبیست درصدصد گرم

  شرط دیگر این بانک مربوط به نحوه‌ی بازپرداخت وام طلای شما است که نیازی نیست به صورت ماهانه اقساط وام خود را پرداخت نمایید؛ بلکه باید بعد از گذشت یک سال از زمان دریافت وام، آن را به صورت یک جا پرداخت کنید.

  ولی همانطور که می بینید عددی که بانک ملی در ازای طلای شما به شما وام می دهد بسیار پایین تر از ارزش روز طلای مملکت می باشد.

  فرض کنید شما سی گرم طلا داشته باشید که با احتساب نرخ طلای امسال سال 1402 بالای 2500000 هزار تومان است، ارزش سی گرم طلا چیزی بالغ بر 75 میلیون بوده و بانک به شما دو میلیون می دهد. که اصلا عقلانی نیست. اگر مورد دومی یا وام جعاله را هم با نرخ باز پرداخت 20 درصد ببینید در ازای ارزش 250 میلیونی طلای شما یا همان صد گرم طلا می خواهد به شما 20 میلیون وام بدهد، که باز هم منطقی نیست.

  ۲.     بانک کارگشایی

  بانک کارگشایی بانک طلا زیر نظر بانک مرکزی می باشد که به شما روی طلا وام می دهد. قوانین و شرایط این بانک، مشابه بانک ملی است. در واقع این شباهت ناشی از این است که بانک کارگشایی، خود زیر مجموعه‌ی بانک ملی محسوب می‌شود؛ لذا  وام‌های این بانک هم در دو دسته‌ی وام طلای قرض السنه و وام طلای جعاله قرار دارد و قوانین آن مطابق جدول پیوست بانک ملی است. یک نکته‌ی مهم در مورد این بانک این است که شما می‌توانید زمان بازپرداخت وام خود را یک سال تمدید کنید. منتهی با انجام این عمل باید از نرخ مصوب جریمه، شش درصد بیشتر به بانک پرداخت کنید؛ لذا با توجه به این مطلب بهتر است پس از گذشت یک سال، مبلغ وام را پرداخت نمایید تا مشمول جریمه با سود بیشتر نشوید. یک نکته‌ی حائز اهمیت در مورد بانک ملی و بانک کارگشایی این است که:

  • صرفاً با ارائه‌ی ضمانت طلای زینتی( نه سکه و طلای آب شده) و با فاکتور رسمی به این دو بانک است که شما مشمول دریافت این وام می‌شوید.

  ۳.     بانک ملت

  متاسفانه بانک ملت در ازای طلای زینتی به شما هیچ وامی نمیدهد. طرح وام طلای این بانک مخصوص سکه‌های طلا است. بدین صورت که با گواهی سپرده طلا (که مخصوص سکه است)، می‌توانید وام دریافت کنید. یعنی سکه‌های خود را به صندوق خزانه این بانک می‌سپارید، آن‌ها به شما گواهی سپرده خواهند داد. با استفاده از این گواهی می‌توانید در بورس، نقل و انتقال‌های سکه را انجام دهید. که عملا هیچ وامی وجود  ندارد فقط شما اجازه به نوعی ترید یا خرید و فروش سکه را خواهید داشت.

  ۴.     بانک صادرات

  گرچه بین مردم وام بدون ضامن بانک صادرات به وام طلا معروف است؛ ولی این بانک هیچ وامی با عنوان وام با ضمانت طلا در تسهیلات خود ندارد. بلکه وام بدون ضامن این بانک عنوان طرح ۶۷ بانک صادرات است.

  شرایط دریافت وام طرح ۶۷ بانک صادرات

  اصلی‌ترین شرط برای دریافت این وام افتتاح سپرده‌ای بلند مدت در این بانک است. با افتتاح سپرده، شما می‌توانید با ضمانت سپرده خود هشتاد درصد از مبلغ سپرده خود را به‌عنوان وام دریافت کنید. این وام از پنج میلیون تومان تا هشتاد میلیون تومان قابل دریافت است. سایر شرایط آن نظیر مدت زمان بازپرداخت و سود وام مطابق جدول زیر است:

  مبلغ وامسود دریافتی واممدت زمان بازپرداختسود سپرده
  بین پنج تا دویست میلیون تومانهفت درصدتا سی و شش ماهشش درصد

  ۵.     وام طلا بانک رسالت

  یکی دیگر از بانک هایی که به گفته خودش وام طلا می دهد بانک رسالت است. بانک رسالت یکی از مناسب‌ترین بانک‌ها در عرصه‌ی اعطای وام قرض السنه آن هم با کمترین سود ممکن است. این بانک در تسهیلات خود، وام طلا نیز اعطا می‌کند که شرایط آن به این ترتیب است:

  شرایط دریافت وام طلای بانک رسالت
  • ارائه‌ی طلای زینتی و یا حتی سکه‌ی طلا برای دریافت وام
  • مبلغ پرداختی این وام بر اساس میزان ارزش طلای شما آن هم با توجه به قیمت روز طلا است.
  • مبلغ وام بین بیست میلیون تا سی میلیون است که برای دریافت هر کدام از آنها، باید ارزش طلای شما بیست و یا سی میلیون تومان باشد.
  • سود دریافتی بانک در ازای این وام تنها دو درصد است.
  • مدت زمان برای بازپرداخت وام تا دوازده ماه یعنی یک سال است.
  • شرایط بازپرداخت وام این بانک به صورت دو مرحله‌ای انجام می‌پذیرد.
  • امکان دریافت وام سی میلیون تومانی طلا پس از بازپرداخت وام بیست میلیونی طلا، مشروط به سپردن طلای بیشتر به بانک.
  • مبلغ وامسود دریافتی واممدت زمان بازپرداختشرایط بازپرداخت
   بین بیست تا سی میلیون توماندو درصدتا دوازده ماهدو مرحله ای

   نکته بسیار مهم درباره وام طلا بانک رسالت

  • البته گفتن این نکته خالی از لطف نیست که در حال حاضر بانک رسالت از سال 1398 و با شروع کرونا شعب حضوری خود را جمع کرده و دیگر خدمتی به صورت حضوری ارائه نمی کند. با توجه به اینکه ارائه طلا نیاز به حضور در شعب دارد. لذا این امر یک پیام تبلیغاتی بوده و از سال 98 تا کنون دیگر کسی موفق به دریافت وام زلا از بانک رسالت نشده است.

  دریافت وام طلا از شرکت‌های خصوصی

  برخی از مؤسسات و شرکت‌های خصوصی در ازای طلای شما، به قیمت روز طلا به شما وام اعطا می‌کنند. سود دریافتی آنها معمولاً بین دو و نیم الی سه درصد ماهانه است. شا با سپردن طلای خود به این شرکت ها می توانید از 70 تا 95 درصد ارزش طلای خود را بسته به نیاز وام بگیرید. دقت کنید که حتما قرارداد محضری ببندید زیرا شرکت های زیادی از طریق وام طلا اقدام به کلاهبرداری می کنند.

  امتیاز کاربران به این مطلب:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۷ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  با ما تماس بگیرید
  پیمایش به بالا